Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež František: Nepropadejte beznaději, když nevidíte výsledky své práce

Během modlitby Anděl Páně v neděli 16. června papež František rozvíjel úvahy nad podobenstvím o semínku, které klíčí tiše a vytrvale, stejně jako do nás Pán vkládá semínka svého slova a milosti a pomáhá nám, abychom vždy rostli ve zralosti víry.

Číst dál

Pastýřský list pražského arcibiskupa k přípravě snoubenců a doprovázení manželů

Přinášíme nejnovější pastýřský list pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, předsedy ČBK, k přípravě snoubenců a doprovázení manželů, který se četl tuto neděli 16. června 2024,

Číst dál

FOTOGALERIE: Jáhenské svěcení Daniela Vychodila v olomoucké arcidiecézi

V sobotu 15. června přijal Daniel Vychodil v katedrále sv. Václava jáhenské svěcení. Vysvětil jej pomocný biskup olomoucký Mons. Antonín Basler. Daniel bude sloužit jako jáhen pro Arcibiskupský kněžský seminář. Foto: Josef Polehňa

Číst dál

Polsko má nového blahoslaveného. Je jím mučedník komunismu, kněz Michal Raparcz

V sobotu 15. června byl ve svatyni Božího milosrdenství v Krakově blahořečen polský katolický kněz Michal Raparcz, který byl zabit komunistickým režimem.

Číst dál

FOTOGALERIE: První svaté přijímání napříč diecézemi

Přinášíme fotogalerii z prvních svatých přijímání, která se minulý týden uskutečnila v mnoha farnostech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Děti tak mohly poprvé přijmout Krista v Eucharistii.

Číst dál

Papež pro G7: AI není ani objektivní, ani neutrální

V pátek 14. června odpoledne vystoupil papež František na summitu lídrů zemí G7 v italské Apulii. František je vůbec prvním papežem, který na tomto fóru, na němž se scházejí vedoucí představitelé USA, Spojeného království, Itálie, Francie, Kanady, Německa a Japonska, promluvil.

Číst dál

Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti

Jeden z nejstarších kostelů ve Slezsku se otevírá veřejnosti. Po dvacetileté rekonstrukci v něm návštěvníci mohou obdivovat unikátní fresky z přelomu 13. a 14. století. Hned v den otevření – ve čtvrtek 13. června toho využily desítky místních obyvatel.

Číst dál

Film Dopis: Příběh o papežově výzvě k péči o naši planetu

Papež František napsal dopis, který není určen pouze katolíkům, ale každému člověku na této planetě. O Laudato Si‘, jednom z nejrevolučnějších papežských prohlášení v historii vzniknul mimořádně poutavý film, který má název Dopis: Laudato Si´ a nově je možno ho zhlédnout s českým dabingem.

Číst dál

V Talinnu se na přelomu roku uskuteční setkání mladých lidí Taizé

Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025. Zváni jsou mladí dospělí ve věku 18-35 let. Setkání v Tallinnu bude zatím nejseverněji položeným shromážděním mládeže Taizé v Evropě.

Číst dál

Papež komikům a bavičům: Pomozte nám snít o lepším světě

Papež František se dnes, v pátek 14. června dopoledne, setkal s více než stovkou známých komiků a bavičů z celého světa a povzbudil je, aby lidi rozveselovali a pomáhali jim vidět realitu se všemi jejími protiklady.

Číst dál

Program papeže Františka na summitu G7

Svatý otec se dnes, v pátek 14. června, zúčastní summitu G7 v Borgo Egnazia v jihoitalské Apulii, kde bude přítomen na společném zasedání a pronese projev. Kromě Zelenského a Bidena se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kanadským premiérem Justinem Trudeauem a také s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalinou Georgievovou.

Číst dál

Králický klášter se opět zaskví v celé své kráse

Areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova. Národní kulturní památka získala evropskou dotaci, na projektovou dokumentaci přispěl téměř milionem korun Pardubický kraj. Stavět by se mělo v letech 2025 a 2026 za provozu areálu, uvedlo v tiskové zprávě pardubické hejtmanství. Podle duchovního správce poutního místa Karla Moravce je dokumentace hotová a bude se v soutěži hledat dodavatel.

Číst dál

Na Velehradě se chystají 25. Dny lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní oslavy se zaměří na připomenutí 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky. Jeho vydáním začalo v naší zemi omezování svobody komunistickým režimem a pronásledování nejen církve. Na jeho konci je smrt 33 katolických kněží z Moravské provincie, internace biskupů a uvěznění všech, kteří byli režimu nepohodlní.

Číst dál

Paras Patel ze seriálu The Chosen: Ztvárnění apoštola Matouše dalo mému životu smysl

Na začátku června vyšla již čtvrtá série oblíbeného seriálu The Chosen (Vyvolení). Paras Patel, herec, který v seriálu hraje apoštola Matouše, v rozhovoru pro Catholic News Agency hovoří o své roli a o tom, jak ho seriál osobně ovlivnil. „Hrát Matouše, zobrazovaného jako někoho, kdo trpí autismem, a dostávat tolik ohlasů od lidí, kterých se jeho výkon dotkl, mi skutečně dalo smysl jako umělci".

Číst dál

Papež František vydal poselství k osmému Světovému dni chudých

Ve svém poselství k osmému Světovému dni chudých Svatý otec připomněl věřícím, že Bůh vidí každého z nich a stará se o něj, zatímco ti, kdo usilují o bohatství na úkor těch nejpotřebnějších, jsou v jeho očích chudí.

Číst dál

Mladá žena dala přednost životu svého dítěte před vlastním

13. června 2012 zemřela na rakovinu Chiara Corbella, mladá italská katolička, která dala přednost životu svého počatého dítěte před vlastním. Po pěti letech práce na kanonickém procesu je římská diecéze připravena uzavřít diecézní fázi a všechny shromážděné informace předat Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.

Číst dál

V pastoračním domě Velehrad v Dolomitech začínají působit řeholní sestry

Na prahu nové turistické sezóny hlásí změnu ve svém fungování Pastorační dům Velehrad, který v italských Dolomitech spravuje Arcibiskupský kněžský seminář v Olomouci. Místo dosavadních civilních zaměstnanců zde budou návštěvníkům sloužit řeholnice z komunity Sester od Andělů.

Číst dál

Nový vatikánský dokument o službě římského biskupa v ekumenickém kontextu

Vatikánské Dikasterium pro jednotu křesťanů vydalo dokument nadepsaný “Římský biskup”. Jak napovídá titul, věnuje se problematice služby římského biskupa v ekumenické perspektivě a reflektuje vývoj ve vnímání papežského primátu v posledních desetiletích. Podle kardinála prefekta tohoto úřadu je služba Petrova nástupce jinými církvemi stále častěji vnímána jako příležitost k zamyšlení nad povahou církve a jejím posláním ve světě.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl o návštěvě Baziliky sv. Pavla za Hradbami Říma

Velkým vzorem pro litoměřického biskupa Stanislava Přibyla, generálního sekretáře ČBK, je apoštol Pavel, který je pohřbený v bazilice sv. Pavla za Hradbami v Římě. O návštěvě tohoto místa hovoří biskup Stanislav i v dalším videu.

Číst dál

Bývalý kytarista punkové kapely a policista byli vysvěceni na kněze

V italském Pratu byli minulou sobotu vysvěceni bývalý kytarista punkové skupiny a policista. P. Giulio Vanucci, který má dlouhé vlasy a vousy a který byl dříve členem místní punkové kapely Quanti, byl vysvěcen spolu s P. Michelem Di Stefanem, bývalým policistou.

Číst dál

Výročního setkání v Římě se zúčastní 200 zástupců církevních hnutí a komunit z celého světa

Výročního setkání představitelů církevních hnutí a nových společenství, které pořádá Dikasterium pro laiky, rodinu a život a které se uskuteční ve čtvrtek 13. června 2024 v nové synodní aule ve Vatikánu, se zúčastní přibližně 200 účastníků.

Číst dál

Výstava v Mariánské Týnici představuje české sakrální umění z let 1948–1989

Až do 8. září můžete v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici navštívit výstavu s názvem Sakrální umění v nesvaté době. V pátek 7. června ji v rámci Noci kostelů zahájil plzeňský biskup Tomáš Holub a ministr kultury Martin Baxa.

Číst dál

FOTOGALERIE: Kněžské svěcení bratra Mariána Petra Šárovce

Při slavnostní mši svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově přijal v sobotu 8. června 2024 z rukou pomocného biskupa pražského Zdenka Wasserbauera kněžské svěcení br. Marián Petr Šárovec OFMCap.

Číst dál

Papež František: Duch Svatý inspiroval Písmo a nepřestává inspirovat náš život

Duch Svatý působí ve zjevení, On, „který inspiroval Písmo, je také tím, kdo ho objasňuje a činí věčně živým a účinným." To bylo téma, o kterém František učil v katechezi během generální audience 12. července.

Číst dál

Pětasedmdesátiletá žena poslána do vězení za to, že se postavila proti potratům

U federálního soudu ve Washingtonu D.C. dostala 75letá Paulette Harlowová 31. května 2024 dvouletý trest odnětí svobody a tříletý dohled za účast na protestu u potratové kliniky.

Číst dál

Papež se setkal s třetí skupinou kněží římské diecéze

Papež František v úterý 11. června rozmlouval s přibližně sto šedesáti kněžími, kteří přijali kněžské svěcení před jedenácti až devětatřiceti lety. Setkání proběhlo na Papežské salesiánské univerzitě a jednalo se o třetí a poslední ze schůzek s duchovními jeho diecéze.

Číst dál

Běh pro Hospic sv. Alžběty v Brně

V sobotu 15. června 2024 se uskuteční již sedmý ročník Běhu pro Hospic sv. Alžběty. Rádi přivítáme účastníky všech věkových kategorií, kteří mohou strávit příjemný sportovní den a zároveň podpořit péči o nevyléčitelně nemocné v závěru života.

Číst dál

Francouzský návrh zákona o eutanazii se odkládá

Francouzský prezident Emmanuel Macron rozpustil Národní shromáždění poté, co jím založená strana Obnova utrpěla v evropských volbách zásadní porážku. Sporný zákon o eutanazii se tedy odkládá.

Číst dál

Vyšla aktualizovaná brožura Katolická církev v ČR

Česká biskupská konference vydala aktualizovanou brožuru Katolická církev v České republice, ve které najdete nejnovější informace o místní a také světové církvi. Stáhnout si ji můžete i ve formátu pdf.

Číst dál

Poutní maraton opět podpoří Hospic svatého Jiří

V sobotu 22. června se v Chebu uskuteční 15. ročník unikátního Poutního maratonu. Tato akce, která spojuje sportovní nadšence a podporuje paliativní péči, je benefičním happeningem zaměřeným na zlepšení povědomí o zdraví a podporu Hospice Sv. Jiří v Chebu.

Číst dál

Papež navštívil římský Kapitol

Papež František přijal pozvání římského starosty Roberta Gualtieriho k návštěvě Kapitolu, historického sídla magistrátu, kde v pondělí 10. června promluvil k vedení města, které se připravuje na Jubileum 2025. Zdůraznil, že duch Jubilea spočívá v začleňování sociálně vyloučených do společnosti a oznámil, že otevře Svaté dveře ve vězení.

Číst dál

Sekretariát COMECE se vyjádřil k výsledkům voleb do Evropského parlamentu

V návaznosti na volby do Evropského parlamentu 2024 vydal sekretariát Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) v pondělí 10. června 2024 následující komentář k jejich předběžným výsledkům.

Číst dál

Evangelizační kurz v Hradci Králové

Od 21. září 2024 do 11. ledna 2025 bude v Hradci Králové probíhat druhý Evangelizační kurz, který zajišťuje Biskupství královéhradecké. Jde o pět víkendů (1x měsíčně) prožitých ve společenství modlitby, vzdělávání a sdílení. Cílem kurzu je pomoci účastníkům prohloubit osobní vztah ke Kristu a znovu objevit a rozvinout osobní poslání při hlásání evangelia tam, kde právě žijí.

Číst dál

V Ostravě-Vítkovicích bude sloužena mše svatá ke cti bl. Marie Antoníny Kratochvílové

V neděli 16. června v 9.00 bude v Ostravě-Vítkovicích sloužena mše svatá ke cti bl. Marie Antoníny Kratochvílové. Stane se tak u příležitosti 25 let od beatifikace.

Číst dál

Maminka budoucího světce Carla Acutise nabízí rady rodičům

Antonia Salzano Acutis, matka blahoslaveného Carla Acutise, se v rozhovoru pro National Catholic Register vyjádřila k problémům dnešních rodin.

Číst dál

Noci kostelů v královéhradecké diecézi se účastnilo přes 36 tisíc návštěvníků

Královéhradecká diecéze otevřela veřejnosti 268 kaplí, kostelů, sborů a modliteben. Diecéze zaznamenala přes 36 400 návštěvníků.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů z plzeňské diecéze

Nýřany, Křimice-Hornička, Křimice, Chotíkov, Ledce, Dolany, Nadryby a Břasy-Stupno. Tam všude fotila Soňa Pikrtová během Noci kostelů.

Číst dál

Otevírat srdce a sdílet, čemu jsme uvěřili. Noc kostelů a Slezská lilie osvěžily diecézi

Šestnáctá Noc kostelů v symbióze se Slezskou lilií oživila v pátek 7. června nejen prostranství před katedrálou ale i další kostely a modlitebny ve městě. Celkem si v diecézi našlo cestu na Noc kostelů více než 26 tisíc návštěvníků. Přinášíme ohlédnutí a fotoreportáže za víkendem, který uzavřela v Ostravě-Kunčičkách diskuze o dalším směřování církve a vzpomínkové vystoupení Učedníků na kapelníka Josefa Hrubého.

Číst dál

Příběh lidického faráře P. Josefa Štemberky

10. června si připomínáme smutné výročí vyhlazení obce Lidice. Tragický osud zasáhl všechny obyvatele středočeské obce, ale i zdejšího faráře P. Josefa Štemberku ( 2. 2. 1869 Pecka – 10. 6. 1942 Lidice ). Přinášíme životní příběh kněze, který setrval se svými farníky až do brutální popravy příslušníky SS.

Číst dál

Poutníci vyrazí na 26. Romskou pouť, aby otevřeli srdce a duše modlitbou

Letošní rok je podle papeže Františka přípravou směřující k Jubilejnímu roku 2025. Jedná se o čas modliteb za jednotu křesťanů a mír na celém světě. V tomto duchu se proto ponese i další ročník tradiční a v České republice unikátní Romské pouti. Uskuteční se 15. června na Svatém Kopečku, tentokrát na téma „Kana tut manges kijo Del, phuterel pes tiro jilo the o voďi“ neboli „Když se modlíš k Bohu, otvírá se ti srdce a duše.“

Číst dál

Papež: Zpěváci jsou strážci umění, krásy a spirituality

Přibližně 300 zpěváků a 80 hudebníků se tento víkend účastnilo 4. mezinárodního setkání pěveckých sborů ve Vatikánu s papežem Františkem.

Číst dál

Papež se setká s významnými komiky z celého světa

Tiskové středisko Svatého stolce informovalo, že papež František se v pátek 14. června setká ve Vatikánu se slavnými komiky z celého světa. Audience s více než stovkou bavičů se uskuteční v Apoštolském paláci a jejím cílem je navázat spojení mezi katolickou církví a těmito umělci.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. června 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svěcení klášterního kostela sv. Terezie z Avily v Drastech

Nově vybudovaný kostel sv. Terezie z Avily v Drastech v sobotu 8. června posvětil arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK. Koncelebroval také plzeňský biskup Tomáš Holub a mnoho dalších kněží. Slavnostní bohoslužbu přenášela živě Tv Noe .

Číst dál

Papež při modlitbě Anděl Páně: Jsem svobodný jako Kristus, nebo svázaný světem?

Během nedělní modlitby Anděl Páně papež František povzbudil věřící, aby se učili z Ježíšova přístupu k penězům, moci a povrchnosti a lhostejnosti k nim. "Jste svobodní, jako byl Ježíš, nebo uvěznění povrchností?", tázal se věřících Svatý otec a vyzval je, aby se zbavili všeho, co je tíží v přístupu k Bohu.

Číst dál

Noc kostelů otevírala srdce návštěvníků

Akce se vydařila a těšíme se na další ročník – takové ohlasy znějí z olomoucké arcidiecéze po Noci kostelů, která se v naší zemi uskutečnila již po šestnácté a stále patří k vyhledávané kulturní akci evropského významu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů napříč Českou republikou

V pátek 7. června 2024 se konal 16. ročník Noci kostelů, při které se v českých a moravských diecézích otevřelo přes 1750 kostelů a modliteben. Ústředním motivem letošního ročníku bylo srdce, protože na tento den připadla slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Číst dál

Papež ke slovenským biskupům: Prioritou je hlásat Ježíše

"Papež nám připomněl, že podstatou našeho poslání je modlitba a hlásání evangelia," uvedli po setkání se Svatým otcem slovenští biskupové, kteří jsou ve Vatikánu tento týden na návštěvě ad limina.

Číst dál

Poděkování za čas studia na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži

V pondělí 3. června 2024 se naposled setkali čerství absolventi Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži (AG) v kostele sv. Mořice při slavnostní mši svaté na poděkování za úspěšně složenou maturitní zkoušku a léta prožitá na AG.

Číst dál

Červen je měsícem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

Červen je známý jako měsíc Nejsvětějšího Srdce Ježíšova především proto, že se během něj slaví slavnost Nejsvětějšího Srdce Páně. Letos tato slavnost připadá na 7. června. Datum se každoročně mění, protože se slaví v pátek po oktávu Božího Těla neboli v pátek po druhé neděli po Letnicích.

Číst dál

Oficiální program návštěvy papeže Františka v Terstu

Papež František navštíví v neděli 7. července severoitalský Terst v rámci zakončení italského katolického Sociálního týdne. Na programu je setkání s migranty, představiteli ekumeny, akademiky, zdravotně postiženými, ale také bohoslužba na hlavním náměstí města.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť kněží olomoucké arcidiecéze za vlastní posvěcení

Na pouť za vlastní posvěcení se vydali kněží olomoucké arcidiecéze v úterý 4. června 2024 k Panně Marii na Svatý Hostýn. Hlavním celebrantem mše svaté byl arcibiskup Josef Nuzík, po mši následovala adorace. Na závěr arcibiskup Nuzík posvětil opravenou a rekonstruovanou kapli sv. Jana Sarkandra.

Číst dál

Charitní sestry zažily poděkování snů

„Práce sester domácí péče a hospicových sester si nesmírně vážím, klaním se jejich obětavosti a nesmírnému nasazení. A vím, o čem mluvím...,“ začala svůj proslov osobní vzpomínkou na dobu, kdy pečovala o své nemocné rodiče, herečka Bára Munzarová. Svým proslovem vyjádřila smysl celého setkání, které se konalo 5. června v prostorách Knihovny Václava Havla v Praze – vzdát hold sestrám charitní domácí péče, kam spadají i hospicové služby, za jejich vynikající péči o nemocné a jejich rodiny.

Číst dál

Liberecký kraj bude na obnově památek spolupracovat s Biskupstvím litoměřickým

Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které podepsali Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický.

Číst dál

Adopce naruby - novinka Diecézní charity

Diecézní charita Hradec Králové spouští novinku „Adopce naruby“, která dá šanci na vzdělání a lepší život dalším dětem z chudých indických rodin. Tentokrát si potřebné děti samy podle fotky vyberou svého dárce, který je bude na dálku podporovat ve studiu. Jde o inovaci oblíbeného projektu Adopce na dálku, který už pomáhá tisícům znevýhodněných indických dětí získat vzdělání a lepší práci. Zájemci o „Adopci naruby“ se mohou přihlásit do konce letošního července.

Číst dál

Věnujme minutu modlitbě za ukončení válek ve světě!

Svatý otec žádá věřící různých vyznání a náboženství, aby se připojili k iniciativě "Minuta za mír" organizované Katolickou akcí International (Azione Cattolica Internazionale), která na zítra, 8. června 13 hodin, svolala společnou minutovou modlitbu za mír po celém světě.

Číst dál

Papež František varuje před "studenou válkou" v rodinách

Papež František na setkání v rámci iniciativy Škola modlitby, které se konalo 6. června, varoval před studenou válkou v rodinách a povzbudil rodiny k životu v míru a odpuštění.

Číst dál

Synoda: Začaly práce na Instrumentum laboris 2

Přibližně dvacet teologů z celého světa přijelo do Říma, aby zahájili práci na pracovním dokumentu pro druhé zasedání XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody.

Číst dál

Radvanická farnost se chystá na primici

Radvanickou farnost čeká čas plný neobvyklých událostí: biřmování, první svaté přijímání a primice novokněze Vojtěcha Buchty.

Číst dál

Výjimečná duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy již v srpnu v Brně

Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a povzbuzení ve víře spolu s řečnicí Dr. Mary Healy, která obnovu povede.

Číst dál