Nejnovější zprávy z Církev.cz

Tříkrálová sbírka 2023: Každá koruna pomáhá!

Sčítání letošního ročníku Tříkrálové sbírky je v brněnské diecézi u konce. Laskaví dárci do více než 5,5 tisíců charitních kasiček i přes nelehkou dobu věnovali 38 045 431 korun, což je o 4,5 mil. Kč více oproti loňskému roku.

Číst dál

Fotogalerie: Mše svatá v Kinshase

Ve středu 1. února dopoledne předsedal Svatý otec bohoslužbě za mír a spravedlnost na letišti N’dolo v Demokratické republice Kongo, které se účastnilo přes jeden milion lidí.

Číst dál

Hospodaření Arcibiskupských lesů v roce 2022: I přes náročný rok se daří obnovit les a lesnickou infrastrukturu

Události uplynulého roku ve spojení s doznívající pandemií se výrazně podepsaly také na hospodaření lesníků Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. (ALSOL). I přes náročnou situaci s nedostatkem pracovníků v lese, prudkým zdražením energií či turbulentním vývojem cen dříví se lesníkům podařilo snížit objem holin o třetinu a vysadit více než čtyři miliony sazenic. Následující rok 2023 se pro arcibiskupské lesy ponese ve znamení nejen pokračující obnovy a výchovy lesa, ale i v duchu dalších investic do lesní infrastruktury či oprav loveckých chat.

Číst dál

Hromnice: žehnání svíček a sobotní pouť řeholníků v Ostravě

Z kostelů postupně mizí vánoční stromky, čtyřicet dní po slavnosti Narozen Páně přichází ve čtvrtek 2. února svátek Uvedení Páně do chrámu. Liturgicky je spojený s průvodem a žehnáním svíček. Pro řeholníky je to navíc po 27. Den zasvěceného života. V ostravsko-opavské diecézi zamíří řeholníci a řeholnice s biskupem Martinem Davidem na svou pouť v sobotu 4. února.

Číst dál

Byl jsem ve vězení a tys byl kaplan

Vůbec první ucelenou publikaci, která by šířeji představila službu vězeňských kaplanů, přináší Česká biblická společnost. Autorem knihy Duchovní služba ve věznicích je salesián Michael Martinek.

Číst dál

VIDEO: Papežův první den v Africe

Videomomentky z prvního dne pobytu papeže Františka v Konžské demokratické republice.

Číst dál

Postní almužna: Pomáhejte půstem!

K postní době patří již tradičně duchovně-formační akce Postní almužna. Během půstu mají (nejen) věřící lidé opět možnost návratu ke starobylé tradici – almužně. Do papírové pokladničky neboli postničky, kterou získáte v Charitě nebo ve farnosti, můžete odkládat peníze za požitky, které si během půstu odepřete. Získaný obnos pak pomůže lidem v nouzi.

Číst dál

František: Ruce pryč od Afriky!

Ve svém prvním projevu v Kinshase papež zdůraznil, že Konžská demokratická republika má "bohatou a rozmanitou geografii", ale "dějiny zmučené válkou" a charakterizované "strašnými formami vykořisťování, nedůstojnými člověka a stvoření". Dále tuto zemi nazval "diamantem stvoření" a vyzval každého člověka, aby povstal a "vzal svou důstojnost zpět do svých rukou jako diamant". Papež důrazně vyzval k ukončení dětské práce s ohledem na děti vykořisťované v konžských dolech.

Číst dál

Lidé darovali rekordní sumu peněz

V královéhradecké diecézi byly opět překonány minulé ročníky Tříkrálové sbírky.

Číst dál

Oprava baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy zdárně pokračuje

V úterý 31. ledna 2023 navštívil generální vikář Mons. Martin Davídek baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kde probíhá rozsáhlá rekonstrukce interiéru.

Číst dál

Jak správně na postní dobu? S radostí!

"Nebuďte nikdy smutní, křesťan nemůže být smutný. Nenechte se nikdy ovládnout bezmocí. Naše radost není radostí z vlastnictví mnoha věcí, ale ze setkání s Ježíšem," řekl papež František při mši na Květnou neděli, kterou v roce 2013 započal pašijový týden. 1. února mnohým z nás začíná suchý únor, jehož výzva bude o dva týdny později znásobena Popeleční středou a následným čtyřicetidenním postem. Radostní máme být ovšem stále. I o suchém postním únoru?, řekne si mnohý z nás posmutněle. Ano ano. Ale jak na to?

Číst dál

Papež František přicestoval do Konžské demokratické republiky

Papež František přijíždí do Konžské demokratické republiky a zahajuje tak svou 40. zahraniční apoštolskou cestu a pátou cestu do Afriky.

Číst dál

Fotogalerie: Papež přistál v Africe

Podívejte se na první fotografie z papežova přivítání v Kinshase v Konžské demokratické republice. Papežovo letadlo zde přistálo ve 14:33.

Číst dál

Papež František odlétá na návštěvu Konga a Jižního Súdánu

Papež František se vydává na svou 40. zahraniční apoštolskou cestu do Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu, kde ho čeká ekumenická pouť zaměřená na mír a smíření, která je jeho 5. apoštolskou cestou do Afriky.

Číst dál

Pacienti a personál v nemocnicích si s olomouckými biskupy připomenou Světový den nemocných

31. světový den nemocných připadá na sobotu 11. února 2023. S věřícími, ale také s pacienty a personálem nemocnic v olomoucké arcidiecézi se ho v následujících dnech chystají oslavit biskupové Josef Nuzík a Antonín Basler.

Číst dál

Papež nad Saharou: Modleme se ty, kdo zemřeli při cestě za svobodou

Během svého zhruba sedmihodinového letu z Říma do Konga se papež František přítomným novinářům omluvil, že nebude procházet uličkou letadla a osobně je jednotlivě zdravit. Namísto toho je vyzval, aby jednotlivě přistoupili k němu poté, co je krátce pozdravil.

Číst dál

„Slezsko je zemí, kde dovedeme žít v míru a porozumění," zaznělo při pietním setkání ve Stonavě

Čestná vojenská jednotka, zástupci polské diplomacie i členka české Poslanecké sněmovny se v neděli 29. ledna sešli ve Stonavě k připomínce 104. výročí od bitvy, ve které se utkaly československé a polské jednotky.

Číst dál

Papež František se v římské bazilice Santa Maria Maggiore za cestu do Afriky

Důvěrný obřad, který se opakuje pokaždé, když se papež chystá na několik dní rozšířit prostory svého apoštolského působení, tiché rozjímání před cestami i po nich. Nechyběl ani v pondělním podvečeru.

Číst dál

Program papežské cesty do Konga a Jižního Súdánu

Svatý otec se vydává na další apoštolskou cestu. Ve dnech 31. ledna - 5. února navštíví Demokratickou republiku Kongo a Jižní Súdán. Průběh cesty můžete sledovat živě na TV Noe.

Číst dál

Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

Číst dál

Jmenován nový prefekt Dikasteria pro biskupy

Papež František dnes přijal rezignaci kardinála Marca Ouelleta na funkci prefekta Dikasteria pro biskupy a předsedy Papežské komise pro Latinskou Ameriku, kterou podal z důvodu věkového omezení, a povolal na jeho místo Mons. Roberta Francise Prevosta, augustiniána, dosavadního biskupa v Chiclayo (Peru), kterému zároveň udělil titul emeritního arcibiskupa - biskupa Chiclayo. Do funkce nastoupí 12. dubna. V čele dikasteria stál 78letý kardinál Marc Ouellet téměř 13 let.

Číst dál

Pozvánka na on-line besedu „Triky staré kostelnice“

Portál Liturgie.cz zve na on-line besedu se sestrou Bohdanou Tejmlouvou, SCB, která se uskuteční ve čtvrtek 2. února 2023 prostřednictvím YouTube kanálu Liturgie.cz. Moderuje Vojtěch Razima, bohoslovec Papežské koleje Nepomucenum v Římě.

Číst dál

Dopis synodních představitelů o roli biskupů v synodálním procesu

V dopise adresovaném všem diecézním a eparchiálním biskupům na celém světě nabízejí sekretář a relátor synody úvahy o roli biskupů v synodálním procesu.

Číst dál

Při Hromniční pouti ve Šternberku budou matky prosit za své děti

Velkou obětní svíci jako prosbu za ochranu a dar víry pro své děti a za odvrácení zla od svých rodin přinesou i letos matky z celé České republiky před sochu Šternberské madony. Hromniční pouti, která se v kostele Zvěstování Panny Marie uskuteční v sobotu 4. února 2023, se každý rok účastní stovky žen, mezi nimi také členky Hnutí modlitby matek.

Číst dál

Fotogalerie: Biskup Martin a farníci ze Zlatých Hor připomněli mučedníka nacismu a tvůrce pokoje P. Vinzenze Braunera

Poslední lednovou neděli prožil biskup Martin David s farníky ve Zlatých Horách. Při nedělní bohoslužbě se sešli také proto, aby si připomněli odkaz P. Vinzenze Braunera - tamního faráře a starosty, který proslul svou odvahou tváří v tvář nástupu nacismu.

Číst dál

„Mat s Mattem“: rodinné centrum připravilo knižního průvodce modlitbou za alkoholiky

Centrum pro rodinný život v Olomouci vydalo v prosinci 2022 novou knihu. Pod názvem „Mat s Mattem“ ji napsala Jitka Dominika Krausová OV a jedná se o průvodce modlitební cestou za lidi s problémy s alkoholem a za jejich blízké.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 30. ledna do 5. února 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Na křížovou cestu s dětmi

“Jsem tady, na křížové cestě. Chodím od obrazu k obrazu, od jednoho zastavení k druhému. Všechno si důkladně prohlížím. Jedna věc mi ovšem přijde divná: Proč na žádném z těch obrazů není jediné dítě? Jsou tu samí dospělí! Jak důležití si připadají! Ten soudce Pilát, ti ozbrojení vojáci, ti pyšní farizeové a ty uplakané paní a ti zvědavci… Řekne mi někdo, kam se poděly děti? Že by tam opravdu žádné nebylo? To není možné! … "

Číst dál

Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

Číst dál

Papež: Ve Svaté zemi je třeba bezodkladně najít cestu k míru

Po modlitbě Anděl Páně se papež František v myšlenkách obrací ke Svaté zemi a s hlubokým zármutkem v srdci připomíná zejména smrt deseti Palestinců, včetně jedné ženy, kteří byli zabiti při izraelských protiteroristických vojenských akcích v Palestině, a události, k nimž došlo v pátek večer nedaleko Jeruzaléma, kdy Palestinec zabil sedm Izraelců a tři zranil, když vycházeli ze synagogy.

Číst dál

Papež je očekáván v Africe jako poutník míru

Konžská demokratická republika a Jižní Súdán. V těchto dvou středoafrických zemích sužovaných chudobou a násilím panuje radost z nadcházející papežovy cesty, která je naplánována na 31. ledna až 5. února. Dva biskupové sdílí naději během příprav cesty: Svatý otec přinese naději, potřebujeme, aby na nás svět nezapomněl. Z Rumbeku do Džuby už jsou mladí lidé na cestě za Františkem.

Číst dál

Papež vyzývá k modlitbám za svou cestu do Afriky zmítané konflikty

Dva dny před odletem do Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu František děkuje všem, kteří se podílejí na přípravě dlouho očekávané návštěvy, a zdůrazňuje, že tam pojede jako poutník míru a smíření. "Již dlouho jsem chtěl navštívit tyto dvě země, které mi leží na srdci a kam se chystám jako poutník míru a smíření," uvedl papež v promluvě při dnešní modlitbě Anděl Páně.

Číst dál

Kardinál Parolin vybízí k modlitbě za papežskou cestu do Konga a Jižního Súdánu

V prohlášení pro vatikánské sdělovací prostředky vyzval státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin, k modlitbě za nadcházející apoštolskou cestu na africký kontinent.

Číst dál

Gratulace předsedy ČBK nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi

Arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, gratuluje jménem celé katolické církve v ČR ke zvolení Petra Pavla novým prezidentem České republiky.

Číst dál

Světový den nemocných v královéhradecké diecézi

U příležitosti svátku Panny Marie Lurdské navštíví 9. 2. královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Číst dál

Představitelé EU a COMECE hovořili o dopadech války na Ukrajině

V pátek 27. ledna 2023 se zástupci Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zúčastnili setkání na vysoké úrovni, které pořádala Evropská komise nad tématem, jak v Evropské unii řešit rozsáhlé důsledky války na Ukrajině. Evropské biskupy reprezentoval arcibiskup košické řeckokatolické eparchie Cyril Vasil’ a dijonský arcibiskup Antoine Hérouard.

Číst dál

#TheChurchIsOurHome: Otevřít dveře k naději

Příběh o setkání s papežem Františkem uzavírá řadu #Církev je náš domov, kterou realizovalo Dikasterium pro laiky, rodinu a život, aby vyprávělo o příspěvku věřících s postižením k synodě o synodalitě.

Číst dál

Křesťanský cukrář neuspěl při odvolání v případu narozeninového dortu pro transsexuálku

Odvolací soud v Coloradu rozhodl v neprospěch uměleckého cukráře, který odmítl vyrobit dort na oslavu změny pohlaví transsexuální ženy, jelikož je to v rozporu s jeho náboženským přesvědčením.

Číst dál

Charita v Arcidiecézi olomoucké děkuje za historicky nejvyšší podporu při koledě

Všechny místní Charity v rámci Arcidiecéze olomoucké mají úředně rozpečetěné pokladničky letošní Tříkrálové sbírky. Dárci jejich koledníkům darovali rekordních 38 463 382 Kč. Charita tříkrálovou sbírkou financuje např. přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, spolufinancuje provoz a investice v projektech sociálních a zdravotních služeb pomáhajících celému spektru potřebných, jako jsou seniorům, lidé s postižením, matky s dětmi v tísni, lidé bez domova, pacienti v domácí či hospicové péči a další. Přes DMS KOLEDA anebo web Tříkrálové sbírky je možné darem Charitu i nyní po ukončení sbírky.

Číst dál

Papež k Římské rotě: Láska navždy není utopie, v rodině má Bůh svůj domov

U příležitosti zahájení soudního roku přijal papež František na audienci členy tribunálu Římské roty a předložil jim zamyšlení nad manželstvím. Svazek mezi manželi je darem, který pochází od Boha, a v tomto daru lze najít smysl svazku, když nastane krize.

Číst dál

Svatý stolec: Připomínejme si holocaust, aby se podobná krutost už nikdy neopakovala

Je třeba si připomínat zvěrstva, kterých se nacisté dopustili na milionech Židů, jimž byla upřena jakákoli lidská důstojnost: v předvečer Dne památky obětí holocaustu, která připadá na dnešek, 27. ledna, to zopakoval vatikánský pozorovatel při OBSE. Mons. Urbańczyk potvrdil jednoznačné odsouzení všech forem antisemitismu a důležitost zapojení nových generací do boje proti nenávisti a lhostejnosti.

Číst dál

Svátek Uvedení Páně do chrámu - zasvěcené osoby se sejdou v katedrále

Svátek Uvedení Páně do chrámu (Praesentatio Domini) 2. února, popřípadě slavnost Zvěstování Páně 25. března, patří mezi svátky, které duchovním obsahem spojujeme s vánočním liturgickým okruhem (doba adventní a vánoční). Zasvěcené osoby se sejdou 2. února s biskupem Josefem Kajnekem v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové při mši svaté v 10 hod.

Číst dál

Ve Stonavě uctí památku padlých z války mezi Československem a Polskem, program začíná bohoslužbou

104. výročí od války mezi Československem a Polskem připomene v neděli 29. ledna ve Stonavě pietní akt. Zúčastní se též představitelé polské armády a diplomacie. Připomínka padlých začne bohoslužbou.

Číst dál

Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým kněžím a křesťanským tzv. influencerům?

Číst dál

Seminář o evangelizaci: Touží po evangeliu?

Seminář je určen pro každého člena diecéze, který touží prohlubovat svůj život s Kristem a zároveň být misionářem tam, kde žije. Cílem tohoto setkání je především sdílení a vzájemná podpora při snaze žít podle evangelia a hlásat Boží království.

Číst dál

Papež František: Německá synodální cesta je elitářská a neužitečná

V rozhovoru zveřejněném ve středu pro agenturu Associated Press (AP) označil papež František německou synodální cestu za elitářskou a neužitečnou. Podle Svatého otce přináší do církevních procesů ideologickou hrozbu.

Číst dál

Výročí biskupa Pavla Posáda

Dnes si připomínáme 15 let od jmenování Mons. Pavla Posáda pomocným biskupem českobudějovickým.

Číst dál

Papež naléhá na větší zapojení žen do mírového úsilí

Papež poděkoval Dikasteriu pro mezináboženský dialog a předsedkyni Světové unie katolických ženských organizací, které jsou pořadatelkami konference, za tuto iniciativu a upřesnil, že se jedná o "neobvyklou událost", protože ty, kdo se tohoto setkání účastní, mají starost o "zraněný svět".

Číst dál

Maročan útočil ve dvou andaluských kostelech

Ve městě Algeciras na jihu Španělska došlo během dnešní noci k násilnému útoku ve dvou kostelech. Jeden člověk zemřel a čtyři byli zraněni, včetně čtyřiasedmdesátiletého salesiána. Pachatelem je Maročan, kterého zadržela policie. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.

Číst dál

Papež vyzývá všechny křesťany, aby se postavili proti válce a nespravedlnosti, ať se objeví kdekoli

Hospodin je zarmoucen naší lhostejností a nedostatkem pochopení vůči svatokrádežnému násilí, řekl papež František během homilie při nešporách na svátek Obrácení svatého Pavla a vyzval k jednání proti válce, násilí a nespravedlnosti všude tam, kde se začnou objevovat. Při slavení liturgie na závěr každoročního Týdne modliteb za jednotu křesťanů v bazilice svatého Pavla za hradbami papež vyzval křesťany všech vyznání, aby se změnili a šli cestou jednoty, "kterou před nás postavil Pán".

Číst dál

Muž útočil v kostelech na jihu Španělska, úřady mají podezření na terorismus

Zatím neznámý muž včera večer (25.1.) zaútočil v nejméně dvou kostelech na jihu Španělska, jednoho člověka zabil a další čtyři lidi zranil. Píší to španělská média. Prokuratura potvrdila agenturám AFP a Reuters, že útok je vyšetřován jako možný teroristický čin. Muž, jehož policie zadržela, použil samurajský meč nebo obdobnou zbraň. O život přišel podle médií kostelník a mezi zraněnými je i jeden kněz.

Číst dál

Webináře „Vstupy do škol“ představí Velikonoce ve výtvarném umění

Na webináře, jejichž cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. „Vstupů do škol s náboženskými tématy“ a přiblížit jim Velikonoce ve výtvarném umění, zvou všechny zájemce pracovníci olomouckého Centra pro školy. On-line setkání se uskuteční v úterý 7. března 2023 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

O Božím řádu mezi lidmi - jen trochu předvolební zamyšlení

„Všemohoucí, věčný Bože, ty řídíš všechno na nebi i na zemi; vyslyš prosby svého lidu a dej našim dnům svůj řád a mír.“ Na počátku liturgického roku prosíme ve vstupní modlitbě druhé neděle v mezidobí o Boží řád a mír. Činíme tak ještě v těsném spojení se slavením Vánoc.

Číst dál

Skončilo 134. plenární zasedání České biskupské konference

Na Arcibiskupství pražském jednali od 23.-25. ledna 2023 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 134. zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a zástupci mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek. Jednání předcházel studijní den biskupů na téma Evangelizace v digitálním věku se sr. Rose Pacatte, členkou kongregace Dcer sv. Pavla z USA.

Číst dál

František: Lidstvo rozdělené válkami potřebuje radostnou zvěst o pokoji

"Vyjadřuji svou blízkost v Kristu všem misionářům na světě, zvláště těm, kteří procházejí těžkým obdobím: Zmrtvýchvstalý Ježíš, drazí přátelé, je stále s vámi a vidí vaši štědrost a vaše oběti přinášené evangelizačnímu poslání ve vzdálených místech." Takto se papež František obrací na misionáře ve svém poselství k 97. Světovému dni modliteb za misie, který se bude slavit 22. října.

Číst dál

Papež děkuje rodinám, které budou hostit účastníky Světových dní mládeže

Na Světové dny mládeže, které se budou konat od 1. do 6. srpna, se již přihlásilo více než 400 tisíc mladých lidí z celého světa. Nyní papež děkuje jejich hostitelům, jejichž rodiny se v té době rozrostou, což obnáší určité nepohodlí a zvraty, ale také vzájemné obohacení. Pohostinství totiž neznamená jenom službu, ale zároveň otevřenost vůči jiným kulturám a jiným způsobům vnímání života, podotýká papež František.

Číst dál

Svatý otec k ukrajinské mezináboženské delegaci: Prosím Boha, aby se smiloval nad vaším statečným národem

Papež František dnes, 25. ledna, přijal delegaci Rady ukrajinských církví a náboženských společností. Bezprostředně před generální audiencí pozdravil její členy v salónku vatikánské Auly Pavla VI. „Rád bych vyslechl každého z vás, zůstal bych s vámi celé dopoledne, ale bohužel jsme také otroky času,” řekl papež, předal text připraveného projevu a pronesl krátkou řeč spatra.

Číst dál

Nelze budovat bratrství, pokud nezamezíme násilí, které sytilo holocaust, říká papež

V závěru dnešní generální audience papež František připomněl páteční Mezinárodní den vzpomínky na oběti holocaustu. Zmínil se rovněž o svém ranním setkáním s Ukrajinskou radou církví a náboženských společností a vyzval ke každodenní modlitbě za konečné dosažení míru na Ukrajině.

Číst dál

Papež František: Homosexualita není zločin, ale hřích

V rozhovoru pro agenturu AP papež František uvedl, že zákony, které postihují homosexualitu v některých částech světa jsou "nespravedlivé", nicméně opětovně potvrdil učení katolické církve, podle kterého je homosexuální chování hřích.

Číst dál